
Glöm inte anmäla till Teamets Julslagning & After-Bowl!
Under senaste åren har det snackats mycket om Black Friday och Black Week i november månad, för Teamets del får vi väl efter den gångna helgen omsätta det till Black Saturday...
Trots att F-laget ovan hade mascotarna Veralie och Estrid med i publiken stöttande Teamet och mamma som var med och spelade räckte det föga till mot ett för dagen tillspetsat BK Turbo F, deras A-lag hade fått sin match inställd, därav några "vassa spelare" med i laget som gästade Bowlingmagasinet :(
Gästerna tog grepp om matchen direkt i första serien med vinst 1-4, i andra serien kontrade Teamet med vinst 3-2 sedan följde tyvärr en tråkig avslutning i serie tre där två två av Teamets banpar fick se sig besegrade med endast 2 respektive 7 käglor till serieförlust 1-4. Där gick kanske luften ur Teamet då kanske kändes näst intill omöjligt att ens få till ett oavgjort resultat, gästerna kunde via 1-4 i sista serien matchvinst med siffrorna 6-14, 5273-5454.
Individuellt toppade Jan Ingvarsson med 761 i Teamet.
Stundande helg väntar derby-match mot Sunnerbo BK för F-laget med start söndag den 23/11 kl. 16:20
A-laget startade lördagsförmiddagen med Exion-buss till Rosenlunds-hallen för möte med serieledarna Jönköpings BS/Boys, hallen ifråga är väl ingen favo-hall för en del av oss och kanske inte bara vi då den har rykte om sig i delar av landet att vara hallen där kantkäglorna står stadigt!
Det skulle visa sig att även denna lördag inte var något undantag, vi kämpade tappert men våra strike-följder var alldeles för få och korta, i desperationen följde tyvärr även en del tomrutor när vi jagade kantkäglor m m vid spärrspelet vilket man absolut inte har råd med :(
Hemmalaget med sin unge segerorganisatör Carl Adolfsson som dunkade in fina 944 dirigerade matchen tämligen enkelt via 4-1, 5-0 och matchavgörande 4-1 till ställning 12-3 för att sedan avsluta med ytterligare en serievinst 3-2 till slutresultatet 15-5, 6306-6022.
Bara att lyfta på mössan och Gratulera det vinnande laget till att vara bäst på att hantera hallens förutsättningar!
En sak är säker vi i Teamet kommer ladda för en gruvlig revansch när det är dags för återträff på våra hemmabanor någon gång under 2026.
Individuellt var det bara L-G Wetterholm i Teamet om med minsta möjliga marginal lyckades med pari-spel då han noterades för 803.
Vi kanske får konsultera "Dr. Sandblom" inför eventullt framtida matcher i Rosenlund och se om han mot ersättning kan avslöja / lära ut till oss knepen att hantera problemen som vi bevisligen har där, eller är det kanske en psykolog vi behöver :)
A-laget har likt F-laget hemmamatch kommande helg då mot Södra BK June som kpmmer på besök lördag den 22/11 kl. 13:40
Spärrträning i veckan verkar behövas på många händer...
Black Saturday för Teamet
- Uppgifter
- Skriven av Sören Carlsson